Kuruyemiş Çeşitleri

48 sonuçtan 1-15 arası gösteriliyor

Kuruyemiş, çocuktan yaşlısına, yediden yetmişe herkesin severek tükettiği, vücudumuz için gerekli besin değerlerine sahip oldukça yararlı bir atıştırmalık grubudur. Annelerin misafirlere ikram için sakladığı bu atıştırmalıkları hepimiz çocukken bulmaya çalışıp gizliden yediğimiz olmuştur. Annelerimiz bize ne kadar kızsa da kuruyemişlerin o enfes tadından vazgeçmeyi hiç düşünmemişizdir. Ama anneler kuruyemişlerin yararlarını bilseler çocuklara tepki göstermezler aksine yedirmek için uğraşırlardı. Yararlarına geçmeden önce kuruyemiş çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Kuruyemiş isimleri halk arasında farklılık gösterse de yöresel olarak sadece ilgili bölge halkı tarafından bilinen farklı adları mevcuttur. Pek çok farklı çeşidi bulunan kuruyemişin birbirinden farklı isimleri de olsa da tatları her zaman aynıdır. Birbirinden güzel tatlara sahip kuruyemişler ülkemizde pek çok bölgede yetişir. Özellikle fındık yetiştiriciliği Karadeniz Bölgesi’nde fazladır.

Ülkemizde genel olarak satışa sunulan kuruyemiş çeşitleri 7 tanedir:

  1. Ceviz
  2. Antep fıstığı
  3. Mısır
  4. Yer fıstığı
  5. Leblebi
  6. Kaju
  7. Badem Fındık

Diğer bütün kuruyemişler bu yukarıda saydığımız kuruyemişlerin birer varyasyonudur. Örneğin Siirt fıstığı ayrı bir fıstık çeşidi olmayıp Antep fıstığının bir çeşididir.

Kuruyemişlerin faydaları

Kuruyemişler vücut için faydalı vitamin ve mineraller içerir. Düzenli olarak kuruyemiş yemek büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar için oldukça önemlidir. Kuruyemişler içerisinde karbonhidrat, protein ve vitaminler barındırır. Kuruyemişler sadece çocuklar için faydalı değildir, ayrıca yetişkin insanlarda  kuruyemiş pek çok hastalığın iyileşmesinde olumlu anlamda etki etmekte veya hastalık oluşumunu önlemektedir. Bilimsel olarak kuruyemişlerin faydaları kanıtlanmış olup uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen kuruyemişlerin bu faydalarını size anlatacağım.

Günümüzde güzellik algısının arttığı herkesin zayıf ve fit görünmek için çeşitli spor salonlarına yazıldığı veya sağlık sorunları nedeni ile kilo vermek isteyen kişilerin bu amaçla çok fazla paralar harcadığını görüyoruz. Günlük bir avuç alınan kuruyemişler içerisinde bulundurduğu protein ve karbonhidratlar sayesinde kilo vermek isteyen  kişiye enerji verir ve tok tutar. Bu da kişiye hem sağlıklı hem de kolayca uyabileceği bir diyet programı oluşturur. Kişinin kolayca zayıflamasına yardımcı olarak daha fit bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ayrıca metabolizma için de düzenleyici etkisi sayesinde kilo problemlerinizden sonsuza kadar kurtulma imkanı verir.

Kuruyemişlerin kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra pek çok yararı vardır. Hatta kanseri önleyebilecek kadar vücut için güçlü bir savunma sistemi hazırlar. Kanseri önlemekle kalmaz, vücutta bulunan kanser oluşumunu da yok edecek kadar güçlü bir mekanizmaya sahiptir. Bunun yanında kansızlık için koruyucu görevi vardır. Ayrıca kemik gelişimi için çok önemli olan kalsiyumu içerdiği için gelişme çağındaki çocukların kullanması yararlı olur. Kalsiyum kemikleri güçlendirir ve geliştirir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik erimesi veya pek çok kemik problemlerini vücudumuzun ihtiyacı kadar kalsiyumu alarak ilerde ortaya çıkabilecek bu sorunlar için önlem alabilir ve kendimizi hastalıklardan koruyabiliriz.

Şeker hastalığı oluşumu önlemek amacıyla günlük şeker alımınızı azaltıp onun yerine her gün bir avuç kuruyemiş tüketebilirsiniz. Ayrıca yaşa bağlı oluşan kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi sağlık problemlerini kuruyemiş sayesinde ortadan kaldırabilir veya hastalık oluşmasını önleyebilirsiniz.

Kuruyemişlerin böbrek üzerinde görülen etkileri kanıtlanmıştır. Böbrek taşı, mesane iltihapları gibi kişinin hayatını karartan pek çok üriner sistem hastalıklarını önler ve ortada bulunan hastalıkları tedavi eder. Kuruyemiş mide rahatsızlığı tedavisinde de oldukça yararlıdır. Midede bulunan mide asidinin fazlasını absorbe ederek mide asidinden kaynaklı  yanma,ekşime hissini ortadan kaldırır. Bir kuruyemiş çeşidi olan beyaz leblebi anne sütünü arttırma özelliği sayesinde sütü yetersiz gelen anneler için mükemmel  bir yardımcıdır.

Kuruyemişler antienflamatuar özellikleri sayesinde sizi mikroplara karşı korur. Ayrıca öksürüğü keserek ve göğsü yumuşatarak solunum yolu hastalıklarını iyileştirme etkisine sahiptir. Hastayken oluşan halsizliği ortadan kaldırarak size enerji verir.

Çocuklar kuşkusuz annelerinin en değerli varlıklarıdır. Bir anne çocuğunun zihinsel gelişimi ve eğitimi ile yakından ilgilenir. Ceviz  Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Beyin gelişimini de doğrudan etkileyen bu kuruyemişin faydaları saymakla bitemeyecek kadar çoktur. Çocuklarda güçlü bir konsantrasyon eksikliğinin önüne geçerek derslerinde başarılı olmalarına katkı sağlar. Ayrıca ilerde oluşabilecek Alzheimer hastalığını önlemek amacıyla günlük tüketilmesi oldukça önemlidir. Beyin gelişiminde bu kadar etkili olan bu kuruyemişin günlük olarak vücuda alınması gereklidir.

İnternetten Taze Kuruyemiş Satın Alın
Vücudumuz için oldukça yararlı olan bu lezzetli atıştırmalıklara kolayca ulaşabilmek artık mümkündür. Hatta bunun için koltuğunuzdan kalkmanıza bile gerek duymayabilirsiniz. Online kuruyemiş satışı yapan pek çok firma vardır. Kuruyemiş satışları günümüzde internetin gelişmesi ile birlikte artık internet ortamına da taşınmıştır. İstediğiniz her an her yerde internetten kuruyemiş sipariş edebilirsiniz.

Kuruyemiş fiyatları her yıl farklılık göstermektedir. Enflasyon oranları doğrultusunda artış gösteren rakamlar 2020 yılında da geçtiğimiz yıla göre biraz artış gözlemlenmiştir.  Kuruyemiş kilo fiyatları kilogram bazında farklı iken toplu alımlarda indirim sağlayabilirsiniz. Online satış yapan firmalardan toptan ürün almak bu yüzden avantajlıdır. Toplu alımlarda indirim daha fazla yapılmaktadır. Toptan kuruyemiş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kuruyemişlerin çok tercih edilmesinin üzerine çok sayıda marka kuruyemiş satıcılığına yönelmiştir. Fakat eğer kaliteli kuruyemiş arıyorsanız tercih edebileceğiniz ilk adres Kuru Çarşı’dır. Kuru Çarşı’da sadece 1. kalite kuruyemişleri tedarik ediyor ve size sunuyoruz.

Güncel kuruyemiş fiyatları için aşağıdaki 2020 fiyat tablomuzu kullanabilirsiniz.

Kuruyemiş Fiyatları

Kuruyemiş ÇeşidiFiyatı (KG)
Çiğ Karışık Kuruyemiş 169,82 TL / Kilogram
Kavrulmuş Karışık Kuruyemiş 170,08 TL / Kilogram
Zengin Karışık 500gr. 141,46 TL / Kilogram
Ceviz İçi (Yerli) 255,12 TL / Kilogram
Antep Fıstığı 368,56 TL / Kilogram
Kabuklu Ceviz (Yerli, Dış Fidan) 141,74 TL / Kilogram
Ceviz İçi Harman (Ukrayna) 207,88 TL / Kilogram
Ceviz İçi (Ukrayna) 207,88 TL / Kilogram
Soslu Mısır 63,84 TL / Kilogram
Brezilya Cevizi 377,96 TL / Kilogram
Çam Fıstığı (Bergama) 100 gr. 1.535,70 TL / Kilogram
Ceviz İçi (Kırıklı) 236,28 TL / Kilogram
Ceviz İçi (Yarım) 255,12 TL / Kilogram
Ceviz İçi (Amerika) 245,68 TL / Kilogram
Kabuklu Ceviz (Tam Yerli) 129,94 TL / Kilogram
Topy Fıstık Kendy 75,60 TL / Kilogram
Cips Fıstık 75,60 TL / Kilogram
Soslu Fıstık 70,88 TL / Kilogram
Çiğ Fıstık 75,60 TL / Kilogram
Tuzsuz Fıstık 80,36 TL / Kilogram
Tuzlu Fıstık 75,60 TL / Kilogram
Kabuklu Fıstık 61,44 TL / Kilogram
Çıtır Leblebi 56,68 TL / Kilogram
Gevrek Leblebi 52,00 TL / Kilogram
Beyaz Leblebi 66,16 TL / Kilogram
Tuzlu Sarı Leblebi 31,36 TL / Kilogram
Çiğ Sarı Leblebi 31,36 TL / Kilogram
Çifte Kavrulmuş Sarı Leblebi 70,88 TL / Kilogram
Çiğ Kaju Fıstığı 245,68 TL / Kilogram
Kavrulmuş Kaju Fıstığı 264,60 TL / Kilogram
File Badem 311,88 TL / Kilogram
Beyaz Badem 311,88 TL / Kilogram
Toz Badem (Badem Unu) 311,88 TL / Kilogram
Kavrulmuş Badem (Yerli) 396,88 TL / Kilogram
Çiğ Badem (Yerli) 311,88 TL / Kilogram
Kavrulmuş Badem 335,48 TL / Kilogram
Çiğ Badem 301,48 TL / Kilogram
File Fındık 207,88 TL / Kilogram
Kabuklu Fındık 150,28 TL / Kilogram
Tuzlu Fındık İçi 189,00 TL / Kilogram
Çifte Kavrulmuş Fındık İçi 226,80 TL / Kilogram
Kavrulmuş Fındık İçi 179,56 TL / Kilogram
Çiğ Fındık İçi 207,88 TL / Kilogram
Siirt Fıstığı 377,96 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Pirinç) 500,88 TL / Kilogram
Toz Antep Fıstığı 623,68 TL / Kilogram
File Antep Fıstığı 500,88 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi ( Tuzlu) 642,60 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Kırmızı) 472,48 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Meverdi) 500,88 TL / Kilogram
Antep Fıstığı (Özel Boy) 321,28 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Boz) 755,96 TL / Kilogram