Erik Kurusu Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 3

Erik kurusu zengin vitamin deposu olarak diyet programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Taze olarak tüketilen erikte bulunan bütün değerler hatta daha da fazlası kuru erikte bulunmaktadır. Mevsiminde hasadı yapılan bazı erik çeşitleri uygun koşullarda kurutularak özellikle kış aylarında tüketilmektedir.

Erik özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Taze tüketildiğinde ağızları sulandıran ekşi bir tada sahip olan erik olgunlaştıkça ekşiliğini kaybederek tatlanır. Erik kurusu sade olarak tüketilebildiği gibi hoşaf olarak hazırlanabilir, bitki çaylarına katılabilir veya yanında tüketilebilir. Erik kurusunda bulunan yoğun lif yapısı sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sindirim sistemi hareketlerini hızlandırdığı için diyetisyenler tarafından sıkça tüketilmesi önerilmektedir. Erik kurularında, eriğin yaş halinde bulunan ekşilik yerini doğal bir tatlılığa bırakmaktadır. Bazı erik kuruları eriğin çeşidine göre hafif bir ekşilik barındırabilir. Günlük bir avuç erik kurusu tüketimiyle vücudun ihtiyaç duyduğu A, C, D ve K vitaminlerini almak mümkündür.

Ayrıca kabızlık, kalp ve karaciğer sorunları yaşayanların erik kurusu tüketimiyle büyük ölçüde rahatsızlıklarının hafiflediği bilinmektedir. Doğal ortamlarda yetiştirilerek kurutulmuş eriklerin insan sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Erik kurusu uzun süre bozulmadan uygun koşullarda saklanabilir.

Ürün Çeşitleri

Her çeşit eriğin kurutulması mümkün değildir. Erik kurusu çeşitleri arasında en çok bilineni Osmanlı’dan günümüze kadar gelen Mürdüm erik kurusudur. Mürdüm eriğinin kurutulmasıyla elde edilen erik kurusu saray mutfaklarında yemeklerin ve içeceklerin yapılmasında kullanılmaktadır. Kendine özgü renk, koku ve lezzete sahip olan Mürdüm erik kurusu günümüzde de en çok tercih edilen ve tüketilen erik kurusu çeşitlerinden birisidir.

Sarı Erik Kurusu; oluşumunda yeşil ve olgunlaşmasında sarı rengi alan erik çeşididir. Taze olarak tüketilebildiği gibi olgunlaşma döneminde hasadı yapılarak güneş altında kurutularak da besin değerinden hiçbir kayba uğramadan tüketilebilir. Çekirdeksiz Erik Kurusu; çekirdeksiz erik kurusu kara erik diye bilinen iri bir çeşitten elde edilmektedir.

Meyvenin olgunlaşmasından sonra hasadı yapılır ve kurutma aşamasına geçilmeden önce çekirdekleri çıkartılır. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan doğal ortamlarda serilerek kurutulmaktadır. Ürgüp Erik Kurusu; Nevşehir ilimize has olan C vitamini bakımından zengin bir erik türünden elde edilmektedir. Ürgüp erik kurusu iri yapısı, sarı rengi ve kendine özgü tadıyla bilinmektedir.

Özellikleri

Erik kurusu zirai ilaç kullanılmadan ve tam olgunlaşma döneminde hasadı yapılan eriklerin güneş altında kurutulmasıyla elde edilmektedir. Erik kuruları genel olarak sarı ve siyah renkte olmaktadır. Erik kurusu ihtiva etmiş olduğu lif, vitamin ve minerallerle tam bir şifa deposudur.

Erik kurusunda potasyum, demir, retinol ve kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanında kuru erikte A, C, D ve K vitaminleri vardır. Erik kurusu bu bakımdan kabızlık, kalp, karaciğer, göz, saç ve cilde iyi gelen bir besindir. Doğal bir antioksidan olan erik kurusu vücudun günlük ihtiyaç duyacağı tüm enerjiyi sağlamaktadır.

Ürünlerimizin tamamı doğal ortamlarında kimyasal kullanılmadan yetiştirilen ve güneş altında kurutulmuş eriklerden oluşmaktadır. Erik kurusu bitki çayı tüketenlerin şeker ihtiyacını karşılayarak bitki çaylarından alının faydanın katlanmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte erik kurusu ile yapılan içecekler sağlık açısından en faydalı içeceklerin yapılmasına olanak sunmaktadır.

Erik kurularında bulunan doğal renkler içeceklere ekstra bir renklendirici koyulmasını gerektirmez. Mürdüm eriği kurusundan yapılan içecekler Osmanlı saraylarından günümüze kadar bir gelen haline gelmiştir. Kuru erikte bulunan vitamin, mineral ve lif kaynakları formunu korumak ve sağlıklı beslenmek isteyen herkes için gereken özelliklere sahiptir.

Kuru erik kilo fiyatları için fiyat tablomuza bakabilirsiniz.

Erik Kurusu Fiyatları

Erik Kurusu ÇeşidiFiyatı (KG)
Erik Kurusu (Mürdüm) 170,08 TL / Kilogram
Sarı Erik Kurusu 151,16 TL / Kilogram
Çekirdeksiz Erik Kurusu 113,36 TL / Kilogram
Erik Kurusu (Ürgüp) 140,36 TL / Kilogram