Çifte Kavrulmuş Fındık

Dünyada En Kaliteli Fındığı Kim Üretiyor?

Fındık, çok sevilen ve bolca tüketilen bir kuruyemiş. Fındığın bu kadar yaygın tüketiminin arkasında sadece lezzetli bir atıştırmalık olması yatmıyor. Fındık aynı zamanda endüstriyel bir çok gıdanın da hammaddesi. Nutella’dan başlayıp yediğiniz en lezzetli çikolatayı aklınıza getirin, hepsinin içinde bu mucizevi kuruyemiş var. Kimi zaman çiğ olarak, kimi zaman da kavrulmuş şekilde tüketilen fındığın kalitesiz olanları ise bazen insanı hayattan soğutabiliyor 🙂

Ülkemizde en çok tüketilen ve en kaliteli fındıklar Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Düzce ve Sakarya fındıklarıdır. Bu şehirler aynı zamanda Türkiye’de fındık üretiminin hemen hemen %90’ından sorumludurlar. Türkiye’nin de dünya fındık üretiminde yüzde 75’lik bir pay sahibi olduğu düşünülünce, dünya üzerinde tüketilen bütün fındıkların %60’ından fazlasını sadece bu 6 (altı) ilimiz üretiyor.

Oldukça lezzetli ve faydalı olan bu gıda, yetiştirildiği bölgeye ve iklime göre kalitesinde farklılıklar göstermekte. En kaliteli fındık sıralamasında genel olarak Giresun fındığı en iyi fındık olarak zikredilir. İkincilikte ise cevaplar biraz tartışmalı, ama genel olarak Ordu, Trabzon veya Sakarya fındıkları en çok beğenilen fındıklar arasında.

Dünyada Fındık Üretimi

Fındık üreten başlıca ülkeler Türkiye, İtalya, Azerbaycan, ABD ve Yunanistan’dır. Eski Sovyetler Birliği, İran, Romanya ve Fransa’da da fındık üretilmesine rağmen, bu ülkelerin dünya fındık ticaretine önemli bir katkısı yoktur.

Türkiye dünya fındık üreticisi ve ihracatçısı olarak birinci konumdadır. Ülkemiz dünya üretim ve ihracatının sırasıyla yaklaşık yüzde 70’ini ve yüzde 82’sini kapsamaktadır. Bunu, üretimde yaklaşık yüzde 20 ve ihracatta yüzde 15 ile İtalya takip ediyor.

Dünya fındık üretimi yıldan yıla iklim koşullarına bağlı olarak dalgalanmalar göstermektedir. Genel olarak, dünya üretimi, Türkiye’nin üretimine paralel olarak artmıştır. Türkiye’nin ortalama kabuklu fındık üretimi 600 – 700000 ton seviyelerinde iken, bu değer son yıllarda 800000 tonu geçmiştir. İtalya ve Azerbaycan Türkiye’den sonra 2. ve 3. en çok fındık üreten ülkeler arasında yer almaktadırlar.

ABD kendi fındık üretiminin çoğunu tüketiyor ve aynı zamanda sektörün talebini karşılamak için fındık tohumu ithal ediyor. Fakat son yıllarda Azerbaycan Amerika Birleşik Devletleri’ni geçmiş bulunmaktadır.

Dünyanın En Kaliteli Fındığı Hangi Ülkenin? (Yorumlar)

Üretim ve tüketim hakkında konuşmak oldukça kolay çünkü araştırmalara dayanabiliyorsunuz. Fakat kalite gibi sübjektif, hatta tanımı biraz muğlak bir olgudan bahsediyorsak yine sübjektif olan yorumlara bakmak durumundayız. “En kaliteli” gibi iddialı bir ifadeden bahsediyorsak karşılaştırmalı yorumları bulmak gerekecek.

Burada bariz iki aday var: Türkiye ve İtalya. Sizler için Amazon’da satışı yapılan Türkiye ve İtalya fındıklarının yorumlarına baktık. Net bir şekilde kıyas yapmak için üretim yerine değinen yorumları filtrelemeye çalıştık.

Ülke kıyaslaması yapan yorum bulmak zor oldu fakat bir tane bulduk. Aşağıda Almanya’dan bir kullanıcının Türk fındığı adı altında satılan bir fındığın aslında İtalyan fındığı çıkmasına yaptığı olumsuz yorumu görebilirsiniz. Kendisi bir “fındık düşkünü” olduğunu söylüyor ve Türk fındıklarının tadının daha iyi olduğunu söylüyor.

Fındık Yorum

(Çeviri): Açıklamaya göre fındıklar Türkiye’den. Aslında, teslim edilen pakette menşei ülke olarak “İtalya”olarak işaretlenmiş. Yıllardır özellikle fındığa düşkün olduğum ve birçok farklı çeşidi denediğim için, Türk fındığının tadını takdir ediyorum. İtalyan çeşitleri benim tarzım değil. Bu yüzden beni özellikle rahatsız etti. Maalesef sadece 2 yıldız verebildiğim için üzgünüm.

Amazon Kullanıcısı

Malesef başka yorum bulamadık, fakat oldukça net bir yorum bulduk sanıyoruz 🙂

Yorumları yanıltıcıdır diyenler için, Türk fındığını dünyanın en kaliteli fındığı ilan etmemize gerekçe olarak gösterebileceğimiz başka bir sebebimiz daha var!

Ferrero’yu bilmeyeniniz yoktur, meşhur Nutella’nın üreticisi. Ferrero Türkiye’nin onursal başkanı Carlo Marsili, çikolata üretimleri için hangi fındıkları tercih ettikleri sorusuna aşağıdaki cevabı veriyor (kaynak):

Hazelnuts are one of our main ingredients. That makes Turkey very important since it is the world’s largest hazelnut producer. We also buy hazelnuts from Italy, Azerbaijan, Georgia and Chile, but Turkey cannot be compared to the others. The quality of Turkish hazelnuts is very high.

Carlo Marsili, honorary president of Ferrero Turkey

Yani Türkçesi şu şekilde:

Fındık ana bileşenlerimizden biridir. Bu, Türkiye’yi dünyanın en büyük fındık üreticisi olduğu için çok önemli kılıyor. Biz İtalya, Azerbaycan, Gürcistan ve Şili’den fındık alıyoruz, ancak Türkiye diğerleriyle karşılaştırılamaz. Türk fındıklarının kalitesi çok yüksek.

Carlo Marsili, Ferrero Türkiye onursal Başkanı

Sanıyoruz aydınlatıcı bir yazı olmuştur. Ülkece sahip olduğumuz her değerin bize gurur verdiğini düşünürsek sadece nicel değil nitel olarak böyle bir değerimizin oluşu bizi ayrıca mutlu ediyor.

Cevaplanmamış tek bir soru kaldı: Türkiye’nin en kaliteli fındığını nerede bulabilirsiniz?

Cevap: Tabi ki Kuru Çarşı’da!

Kuru Çarşı olarak kalitemizde iddialıyız, çünkü sadece en iyi fındıkları üreten üreticilerden tedarik edilen ürünleri satışa sunuyoruz. Henüz sipariş vermediyseniz, sizi bağlımlısı olacağınıza dair temin edebileceğimiz fındıklarımızdan tatmaya davet ediyoruz!

Başka bir yazıda görüşmek üzere! Sağlıkta ve afiyette kalın!

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir