İndirim!

Çam Fıstığı (Bergama) 100 gr.

Fiyatı

219,38 153,57

Bergama Kozak yaylasının dağ havasıyla beslenen çam kozalaklarından elde edilen çam fıstığıdır. Kuru Çarşı olarak yayladan getirilen çam fıstıklarının en kalitelilerini sizler için seçiyor ve getiriyoruz. Ülkemizin özgün bir değeri olan bu özel fıstığı Kuru Çarşı kalitesiyle alın.

Stokta yok

Stok kodu: 3165 Kategoriler: ,

Çam fıstığı, fıstık çamının kozalaklarının sert kabuklarının kırılmasıyla elde edilir. Bir çam fıstığını makina yardımı olmaksızın elde etmek için 3 – 5 dakika kadar uğraşmak gerekebilir. O yüzden oldukça değerlidir ve diğer kuruyemiş çeşitlerine göre pahalı bir atıştırmalıktır.

Çam fıstığının en bilinen ve en kaliteli çeşidi olan bergama çam fıstığı, İzmir ilimizin Bergama ilçesine ait kozak yaylasının mahsülüdür. Kozak yaylası fıstık çamının yetişmesi için bulunmaz adeta bir nimet denilebilecek bir coğrafyaya ve iklime sahiptir. Yaklaşık %70 – 80 nem oranına sahip kozak yaylası Akdeniz ikliminin özelliklerini gösterir. Fakat yükseltiden ve aldığı yağışın kısmen fazla oluşundan ötürü burada yetişen fıstık çamları oldukça bereketli mahsül vermekte ve mahsülleri fazlasıyla lezzetli olmaktadır.

Öyle ki, bergama çam fıstığının ünü ülkemizi aşıp yurt dışına kadar gitmiş ve Avrupa’da Amerika’da aranır ve tüketilir olmuştur.

Besin değerleri

Çam fıstığı oldukça besleyici ve besin değeri yüksek bir kuruyemiştir. 100 gram çam fıstığında 14 gram protein, 251 miligram magnezyum bulunur. Ayrıca iyi bir potasyum kaynağı ve sağlıklı yağ bileşenleri içeren bir gıdadır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Çam Fıstığı (Bergama) 100 gr.” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir