İndirim!

Brezilya Cevizi 250 gr.

(1 müşteri incelemesi)
Fiyatı

134,99 94,49

Enfes yağlı tadı ve muhteşem dokusuyla Amazon ormanlarından doğal olarak toplanan bu selenyum kaynağının tadına varın. Brezilya cevizi diğer ceviz çeşitlerinden tadı ve dokusuyla ayrılır ve çok farklı bir tada sahiptir.

Stokta yok

Stok kodu: 3167 Kategoriler: ,

Brezilya Cevizi Hakkında

Brezilya cevizi ağacı 50 metreye kadar büyür, bu da onu tropikal yağmur ormanlarında yetişen en büyük ağaçlardan biri yapar. Ağacın meyvesi 4-6 kiloluk bir hindistan cevizini andırır ve içinde otuz kadar Brezilya cevizi tutabilir.

Bu ceviz, diğer cevizlerden her yönüyle ayrıdır. Şekli farklıdır, bildiğimiz yerli cevizlere veya Amerikan cevizlerine benzemez. Ayrıca isminin aksine, Bolivya aslında Brezilya cevizinin en büyük ihracatçısıdır ve dünya üretiminin yaklaşık yarısından sorumludur. Brezilya, Brezilya cevizinin en büyük ikinci üreticisidir. Brezilya’da, korunmalarını desteklemek için bir Brezilya cevizi ağacını kesmek yasadışıdır, çünkü Brezilya cevizi üretiminin sadece doğal yağmur ormanı habitatında başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Ağaçları ekili arazi üzerinde büyütme çabaları genellikle başarısız olur çünkü tozlaşma için gerekli olan arı türlerinin böyle bir ortamda hayatta kalması zordur.

Tadı ve Kullanımı

Brezilya cevizi yağlı bir tada ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Aperatif olarak, mükemmel bir antioksidan, vitamin, tekli doymamış yağ ve protein kaynağıdır. Brezilya cevizi pişmiş gıdalara doğranabilir ve kullanılabilir.  Çerez olarak kullanıldığında Makademya cevizine benzer bir tadı ve hissi vardır. Brezilya cevizi parçaları da salatalara güzel bir çeşni olarak kullanılabilir. Hoş bir ceviz eklentisi ve besin takviyesi olarak kek veya pasta tariflerinde beyaz un yerine veya ona ek olarak Brezilya cevizini unu kullanabilirsiniz.

Brezilya Cevizinin Sağlığa Faydaları

1) Antioksidan yükü: Brezilya cevizi, diğer kuruyemişlerden 2.500 kat daha fazla selenyum içerir. Selenyum, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyebilen, bağışıklık sistemini güçlendirebilen ve kırmızı kan hücresi konsantrasyonunu artıran güçlü bir antioksidandır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde 2008 yılında yapılan bir araştırma, günde 2 Brezilya cevizi tüketmenin selenyum takviyelerinin yerine etkili bir alternatif olduğunu buldu.

2) Kardiyovasküler sağlığa etkisi: Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan 2005 yılında yapılan bir araştırma, sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak haftada Brezilya cevizi gibi iki ons fındık tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

3) Beyin Gıdası: Brezilya cevizinin yüksek selenyum içeriği zihinsel performansı artırabilir. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir 2002 çalışması, en yüksek selenyum tüketen yaşlı hastaların, düşük seviyede selenyum tüketenlerden daha yüksek bilişsel test puanlarına sahip olduğunu buldu. Bu araştırma selenyumun bilişsel işlev üzerindeki etkisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu düşündürmektedir

Brezilya Cevizi Nasıl Hasat Edilir?

Brezilya cevizi, aslında Amazon yağmur ormanlarında yetişen bir Güney Amerika ağacının tohumudur. Tohumlar bir erkek eli büyüklüğünde bir baklada büyür, her bölmede 10 ila 30 Brezilya cevizi bulunur. Kapsüller ıslak, yağmurlu mevsimde olgunlaşır ve orman tabanına düştüklerinde hasat için hazırdır. Brezilya cevizi hasat eden insanlar castañeros olarak bilinir ve işlenmek için fındık toplarlar. Fabrikalarda, fındıklar bir kurutma işlemiyle gönderilen boyuta göre sıralanır ve fındıklar mekanik olarak kabuklarından ayrılır.

Brezilya Cevizi Saklama Koşulları

Brezilya cevizi, kiler gibi serin ve kuru bir yerde bir aya kadar saklanabilir. Daha uzun süreli olarak saklamayı düşünüyorsanız, buzdolabında 9 aya kadar saklayabilirsiniz. Veya bir yıla kadar saklanabilecekleri dondurucuda tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz. Brezilya cevizi dondurulurken, orijinal ambalajının ağzının tekrar kapatılabilir olması gerekmektedir. Bir derin dondurucu torbasının içine yerleştirebilir veya tarafımızdan gönderilen gıda saklamaya uygun zipli orijinal ambalajını kullanabilirsiniz.

Brezilya Cevizi 250 gr. için 1 inceleme

  1. Sevgi (doğrulanmış kullanıcı)

    Ürün taptaze ve kaliteli ayrıca paketlemesi harika zipli bir pakette geliyor bu şekilde buzdolabında saklayarak taze kalmasını sağlayabilirsiniz ben birkaç ay önce aldım buzdolabında saklıyorum ve tadı hala ilk geldiği günkü gibi 🙂 Güvenle alabilirsiniz.

İnceleme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir