İndirim!

Medine Mebrum Hurması (Jumbo Boy) 250 gr.

Fiyatı

127,92 89,54

Hep hacıların hacdan dönerken getirmeleriyle hatırladığımız Medine hurmasının (mebrum hurma) jumbo boy diye tabir ettiğimiz versiyonudur.
1. kalite olup ve muhteşem lezzete sahip bir üründür.

Stokta yok

Stok kodu: 3086 Kategoriler: ,

Medine hurması ülkemizde sevilerek tüketilen bir gıda maddesidir. Önceki yıllarda hacca giden kişilerin getirdiği az bulunan bir ürünken şimdi hurma mutfaklarımızda hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Diyetisyenler hurma ile envai çeşit tarifler vermektedir, beslenme uzmanları ise hurmanın faydalarını anlatmaktadırlar.

Medine Hurması Nedir?

Medine hurması Medine ve çevresinde yetişen “Acve” hurması diye de bilinen hurma çeşididir. Bu hurma çeşidi kahverengiye yakın bir renge sahiptir. İnce kabuklu bir hurma çeşididir, büyüklüğü ile de diğer hurma çeşitlerinden ayrılır ve çok besleyicidir. Medine çevresinde ağırlıklı olarak Al Ula bölgesinde yetişir.

Medine Hurmasının Besin Değeri Ve Yararları Nelerdir?

Medine hurmasının içerdiği vitamin ve minerallere bakıldığında ne kadar faydalı bir gıda maddesi olduğu zaten anlaşılmaktadır. Her şeyden önce tam bir lifli besindir. Kıymetli minerallerden olan selenyum ihtiva eder. En önemli bitkisel protein kaynağıdır. Medine hurması 15 çeşit farklı mineral içerir. C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içeren Medine hurması ayrıca beta- karoten içerir ki; uzun süreli kullanımı hafıza kaybını önleyici etki sağlamaktadır. Yine Medine hurması tam bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar düzenli Medine hurması tüketiminin kolesterole ve damar sertliğine karşı da olumlu sonuçlar sağladığını ifade etmektedirler. Protein beslenmede çok önemli bir yere sahiptir. İşte hurma bol miktarda protein içerdiğinden mutlaka beslenmemizde yer alması gereken bir gıda maddesidir.

Medine Hurmasını Özellikle Kimlerin Tüketmesi Tavsiye Edilir?

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak hurma ile beslenen Araplarda kanser ve kalp hastalıklarının istatistiksel olarak daha az olduğu saptanmıştır. Bu nedenle özellikle bu hastalıklara yakalanma riski olan ya da genel olarak dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişilerin mutlaka hurmaya beslenmelerinde yer vermeleri gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Beslenme uzmanları işlenmiş şekerli gıdalara alternatif olarak Medine hurması, bağırsakta bir Vitamin A çeşidi olan retinale dönüşen beta- karoten içerdiğinden mutlaka öğrencilerin beslenmesinde yer verilmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler.

Medine hurmasının ilginç bir özelliği de oksitosin maddesi içermesidir. Bu madde modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple uzmanlar hamilelikte ve bebek beslenmesinde de hurmaya mutlaka yer verilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Esasında antioksidan kaynağı da olan Medine hurmasının mutlaka herkes tarafından tüketilmesi gerekmektedir.

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Medine Mebrum Hurması (Jumbo Boy) 250 gr.” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir