Kuru Üzüm Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 4

Kuru üzüm şifa deposu olarak beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Kuru üzüm sade bir şekilde çerez olarak tüketilebilirken, yemeklerin yanında hoşaf şeklinde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte pastacılık ve fırınlarda kek, pasta, kurabiye ve bisküvi üretiminde ana malzeme olarak kullanılmaktadır.

Kuru üzüm içerisinde bulunan doğal şeker ve lif kaynaklarıyla sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de karşılamaktadır. Kuru üzümün insan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi büyük faydaları bulunmaktadır. Kuru üzümün elde edildiği üzüm türüne göre çeşitleri bulunmaktadır. Bütün kuru üzüm çeşitlerini sade bir şekilde veya farklı yöntemler kullanarak tüketmek mümkündür.

Kuru üzüm içende barındırdığı karbonhidrat, potasyum, kalsiyum, sodyum, protein, demir, vitamin ve minerallerle insan sağlığına önemli katkılar sağlayarak enerji katmaktadır. Bununla birlikte üzüm çekirdekleri bağırsak temizleme ve idrar söktürücü özellikleriyle doğal bir antioksidandır.

Ürün Çeşitleri

Kuru üzüm çeşitleri renk olarak sarı ve siyah şeklinde iki gruba ayrılmaktadır. Kuru üzüm çeşitlerimiz şöyledir; Kuş üzümü, Üzüm kurusu (Besni), Çekirdeksiz Sarı Üzüm kurusu, Çekirdeksiz Siyah üzüm kurusu (Özbek üzümü), Karaman üzümü kurusu ve Kilis üzüm kurusu şeklindedir. Her bir kuru üzüm çeşidinin kendine özgü bir şekli ve aroması bulunmaktadır.

Üzümler yetiştikleri toprakların hava koşullarına göre farklı özelliklere sahiptir. Kuru üzüm çeşitleri uygun şartlarda yetiştirilmiş, hasadı yapılmış ve kurutulmuş olmalıdır. Ürünlerimizde özellikle bu koşulların sağlanmış olmasına özen göstererek, en kaliteli ve doğal yöntemlerle elde edilen kuru üzüm çeşitleri bulunmaktadır.

Üzümlerin kurutulma aşaması sağlıklı olmasında en büyük etkenlerden birisidir. Katkı maddeleri kullanılarak kurutulmuş olan ürünlerin sağlıklı olmadığı bilinciyle müşterilerimize en sağlıklı ürünleri sunmayı ilkemiz olarak görüyoruz. Bu sebeple ürünlerimizin yetiştirilmesinden hasadına, kurutulma koşullarından paketlenmesine kadar tüm süreçleri titiz bir şekilde takip ediyoruz.

Özellikleri

Kuru üzüm çeşitlerinin yetiştirilme, hasat, kurutuluş ve kullanım alanlarına göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Kuş üzümü; ismini boyutlarının küçük olmasından alır ve çoban üzümü olarak da bilinmektedir. Genel olarak siyah renkli olarak bilinse de kırmızı, sarı ve mor renklerde kuş üzümü bulunmaktadır.

Ancak siyah renkte olan kuş üzümleri kurutulmak için elverişlidir. Kuş üzümü ağacının boyutları 30-40 cm aralığında olup, meyvesi gibi küçük boyutlardadır. Kuş üzümü genel olarak mutfaklarda kullanılmaktadır. Üzüm Kurusu (Besni); adından da anlaşılacağı üzere bu üzüm türü Adıyaman Besni üzümü olarak bilinmektedir.

Üzüm yaşken iri taneli ve yeşil bir renge sahiptir. Uygun koşullarda hasadı yapılarak kurutulan Besni üzümü sarı renge dönüşür, çekirdekli ve yine iri taneler şeklindedir. Kendine özgü bir şekli ve aroması bulunmaktadır. En belirgin özelliklerinden birisi de ince kabuklu olmasıdır. Çekirdeksiz Sarı Üzüm Kurusu; mutfaklarda ve atıştırmalık olarak en fazla bilinen kuru üzüm türlerinden birisi çekirdeksiz sarı üzüm kurusudur.

Çekirdeksiz sarı üzüm birçok yerde yetiştirilmesine rağmen ege bölgesinde yetiştirilen çekirdeksiz üzümler en fazla ilgi gören ürünlerdir. Çekirdeksiz siyah üzüm kurusu (Özbek Üzümü); kan üzümü olarak da bilinmektedir. Özbek üzümü iri taneleri ve eşsiz lezzetiyle tercih edilen bir üründür. Karaman Üzüm Kurusu; karasal iklim koşullarında bulunan Karaman’da asırlardır insanların geçim kaynağı olmuş bir üzüm türüdür.

Ekşikara olarak da bilinmektedir. Kendine özgü bir lezzete sahip olan Karaman üzüm kurusu kan yapıcı bir özelliğe de sahiptir. Kilis Üzüm Kurusu; Antep karası olarak da bilinen çekirdekli üzüm türünün kurutulmasıyla elde edilmektedir. Özellikle kadınlarda ortaya çıkan kansızlık sorunlarında etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir.

2020 kuru üzüm fiyatları için güncel fiyat tablomuza göz atabilirsiniz.

Kuru Üzüm Fiyatları

Kuru Üzüm ÇeşidiFiyatı (KG)
Kuş Üzümü 160,68 TL / Kilogram
Üzüm Kurusu (Besni) 129,28 TL / Kilogram
Çekirdeksiz Sarı Üzüm Kurusu 96,92 TL / Kilogram
Çekirdeksiz Siyah Üzüm Kurusu (Özbek Üzümü) 140,36 TL / Kilogram
Üzüm Kurusu (Karaman) 132,28 TL / Kilogram
Üzüm Kurusu (Kilis) 36,72 TL / Kilogram