Kuru İncir Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Türkiye’nin Gururu Kuru İncir

Ülkemiz, dünyanın en büyük kuru incir üreticisi ve ihracatçısıdır. Dünya kuru incir üretiminin %60-70’i, dünya incir ihracatının% 75’i Türkiye tarafından yapılmaktadır. MÖ 3000-2000 yıllarında anavatan Anadolu’da incir yetiştirildiğine dair izler vardır. Zaman içinde Anadolu’dan Akdenize yayılmışlardır.

Yerli kuru incirler doğal koşullar altında yetiştirilir, hasat edilir ve kontrollü koşullar altında raflarda güneşte kurutulur. Hijyenik plastik gıda sınıfı kasalarda derecelendirilir ve saklanır ve akan ılık suyla yıkanır ve hijyenik koşullarda paketlenir. İncir üretiminde özellikle İzmir, Ödemiş, Tire, Aydın, Germencik, Ortaklar başlıca yerlerdir.

Kuru İncirlerin Sınıflandırılması

Esasen iki çeşit kuru incir vardır; doğal ve işlenmiş incir. İşlenmiş grupta lerida (en çok satılan), çelenk, protoben, çekti, katman ve bağlama gibi farklı tipler vardır. Bütün çeşitlerde nem oranı %26’yı geçmemelidir.

Kuru İncirin Besin Değerleri

Yerli incir raflara gelmeden önce güneşte kurutulur. İncir, genetik olarak kodlanmış yüzlerce tohum içeren küçük bir meyvedir. Bir çocuk günde kuru bir incir yerse, proteinleri sentezlemek için tüm temel besin radikallerini alabilir. Kuru incir tüketimi ile aynı zamanda insan beslenmesinin iki önemli amacına ulaşılmıştır.

100 gram kuru incir günlük enerji ihtiyacının yaklaşık %10’unu, protein ihtiyacının yaklaşık% 7’sini karşılarken ve aynı zamanda önerilen günlük kalsiyum miktarının yüzde 17’sini ve demir’in% 30’unu karşılar. Yetişkin bir insan 100 gram (4-6 incir) tüketerek ve magnezyum minerallerinin% 30’u ve ayrıca hücre rekonstrüksiyonu için gerekli olan B1 vitamininin% 5.2’sini ve B2 vitamininin% 4.5’ini karşılar.

Kuru İncirin Faydaları

  • Diyet liflerine bağlı gıdalardaki su, insan alımını kolaylaştırır. Bu liflere bağlı diğer gıdaların tüketilmesiyle alınan kolesterol. Böylece bu bileşenler birbirlerine bir tren gibi bağlanır ve emilmeden vücuttan atılır.
  • Böylece dolaşım sistemine girmeden önce alınan kolesterol atılır, yani insan kanı ve kolesterol seviyeleri düşer.
  • Kuru incirlerde bulunan liflerin bir kısmı zararlı maddelerin vücuttan hızla atılmasını kolaylaştırırken, bazıları sindirimi yavaşlatır ve bazı minerallerin emilimini kolaylaştırır.
  • Kuru incir en yüksek miktarlarda diyet lifi içeren gıdalar sınıfındadır. 100 gram kuru incir yaklaşık 6-7 gram diyet lifi içerir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, az yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetle birlikte çeşitli kaynaklardan günlük 20 ila 35 gram lif alımı önermektedir.

Saklama Koşulları

Işık: Kaliteyi etkilemese de doğrudan güneş ışığından kaçının, ancak doğrudan güneş ışığı kuru incirleri daha kuru hale getirmek için ısıtabilir veya ortam nemliyse zararlı mikroorganizmaları harekete geçirerek bozulma sürecini başlatabilir.

Nem: Optimum bağıl nem% 50-60’tır. Nemli ve havasız ortamlardan kaçının.

2020 kuru incir kilo fiyatları için fiyat tablomuza göz atabilirsiniz.

Kuru İncir Fiyatları

Kuru İncir ÇeşidiFiyatı (KG)
Lerida Kuru İncir 197,52 TL / Kilogram
Süzme Kuru İncir 226,76 TL / Kilogram