Kaju Fıstığı Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Kaju Fıstığı Nedir?

Kaju, kökeni Brezilya olan bir çeşit fıstıktır. Türkiye’de üretimi oldukça düşük olan kaju fıstığı çoğunlukla ithal olarak ülkemizde bulunur.

Eşsiz bir bakır kaynağı olan kaju fıstığının içerdiği bakır diğer enzimlerle birleşerek cildin esnekliğini artıran kollajeni üretir. İçeriğindeki magnezyum vücudun kalsiyum emme kapasitesini artırır ve böylece osteoporoz görülme riskini azaltır. Ayrıca diş çürümesine neden olarak bakterilerin ölmesine sebep olan anakardik asitler içerir.
Kaju Fıstığı Çeşitleri
Kaju fıstığını iki çeşit olarak bulabilirsiniz: çiğ kaju ve kavrulmuş kaju.

Çiğ kaju, kavrulmadığı ve herhangi bir işlemden geçmediği için besin değerlerini yitirmemekte, bundan dolayı daha doğal bir besin olarak görülmektedir. Eğer satın aldığınız çiğ kaju kaliteli ve taze ise gerçekten üstün besin değerlerine sahiptir.

Kavrulmuş kaju fıstığı ise lezzet olarak kimilerinin damak tadına daha çok hitap etmektedir. Biraz baharatla beraber daha farklı bir tat alan kavrulmuş kaju, diğer bütün kavrulmuş kuruyemiş çeşitleri gibi besin değerlerini belli bir ölçüde yitirmektedir. Fakat yine de göz önünde bulundurulmalıdır ki; cips, çikolata vb atıştırmalıklardan çok daha makul bir alternatif çerez olarak tüketilebilir.

Çiğ ve Kavrulmuş Kaju

Kaju fıstığı, çoğunlukla ithal edilen bir kuruyemiş çeşidi olduğu için diğer yerli fıstıklara ve kuruyemişlere göre biraz daha pahalıdır.

Genel olarak kavrulmuş kajunun fiyatı, işlemden geçirildiği için çiğ kajuya göre %5-10 civarında daha pahalıdır.

Kajuyu kuruyemişçilerde ve marketlerde bulabildiğiniz gibi internetten de satın alabilirsiniz. Kuru Çarşı’da sizler için en kaliteli kaju çeşitlerini getirtiyor ve en taze haliyle sofranıza sunuyoruz. www.kurucarsi.com adresini kullanarak güvenli bir şekilde kaju fıstığı satın alabilirsiniz.
Kaju Fıstığının Faydaları
Kaju fıstığının yararları saymakla bitmemektedir. Kaju içerisinde az yağ bulundurması nedeniyle kalp hastalıklarına birebirdir ve ayrıca kolesterole etki etmez. Bu sayede kalp sağlığınızı korur. Kaju’nun içerisinde bulunan magnezyum kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Hipertansiyon hastaları için kaju fıstığı vazgeçilmez bir aperatif olabilir. Kaju fıstığı sadece kalp sağlığınızı korumaz, ayrıca saçlar içinde pek çok yararı vardır. Kaju fıstığının içerisinde bakır vardır. Bakır eksikliği saçta dökülmelere neden olur ve saçlarda cansız bir görüntü oluşmasına sebep olur. Kaju saç dökülmesini engellemenin yanında saçların daha koyu bir hal alarak siyahlamasında etkilidir.

Daha önce bahsettiğimiz gibi kaju fıstığı içinde barındırdığı magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemiklerin sağlığı açısından çok önemlidir. Çocukluk çağında kemik gelişimi çok önemlidir. Güçlü kemik yapısı vücudumuz için çok önemlidir. Özellikle yaşlılık dönemlerinde kemik problemleri ortaya çıkabilir. Kaju fıstığı bu kemik problemlerinin önüne geçer. Ayrıca magnezyum sinir sağlığı açısından da önemli bir mineraldir. Kasları ve damarları rahatlatarak kalsiyumun sinir hücrelerine girmesine yardımcı olur ve kemiklerde bu magnezyum depolanır. Vücutta magnezyum eksikliği varsa damarlar kalsiyum ile dolar ve bu kişide baş ağrısına ve hipertansiyona neden olabilir. Kaju bunu engeller ve sinir sağlığınızı korur.

Kaju Fıstığı Fiyatları

Kaju Fıstığı ÇeşidiFiyatı (KG)
Çiğ Kaju Fıstığı 245,68 TL / Kilogram
Kavrulmuş Kaju Fıstığı 264,60 TL / Kilogram