İndirim!

Kabuklu Fındık 250 gr.

Fiyatı

53,67 37,57

Stokta yok

Stok kodu: 2816 Kategoriler: ,

Dünyada fındık üretmeye uygun iklimi olan birkaç ülkeden biri olan Türkiye bu pazarda %75 oranında bir üretime sahiptir.E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra en iyi kaynak olarak bilinmektedir.Her gün bir avuç fındık tüketmek günlük E vitamini ihtiyacını %100 oranda karşılar.Kolesterol dengeleyici ve kan trigliseridini düşürücü etkileri bilinmektedir.

Fındık: Ülkenin En Değerli Meyvelerinden

Fındık Türkiye’nin iç ve dış ticaretinde önemli bir rol almaktadır. Eski çağlardan bu yana Karadeniz’de başlayan tarihi, günümüzde de önemini her geçen gün arttırarak devam etmektedir. Kalite bakımından ülkemizi dünyanın en önemli fındık ihracatına sahip bir konuma getirmektedir. Dünyanın fındık ihtiyacının büyük bir kısmını Türkiye karşılamaktadır. Bu sebepten ötürü ülkemizde üretimi konusunda en çok istihdam sağlanan, en çok üretimi yapılan ürünler arasında yer almaktadır.

Dünyada en çok ihracat ve ithalatı bulunan kabuklu ürünler arasında bademden sonra gelen fındık çeşitlerine göre hatta üretimi yapılan bölgeye göre farklı özellik ve tatlar içermektedir.

Kabuklu Fındık Çeşitleri

Kabuklu fındıklarda kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır.

1. Yuvarlak Fındıklar (Tombul Fındıklar)

Küresel biçimde olan uzunluk büyüklük bakımından hemen hemen aynı boyuta sahip olan  Genellikle orta irilikte bulunan yüksek kaliteli çeşitlerdir. Yuvarlak fındıklarda yağ ve protein oranı oldukça yüksektir. Bulunduğu şekil itibarı ile kolay kırılmaya elverişlidirler. Bazı çeşitleri dişle bile rahatlıkla kırılabilir. Bu gruba giren Giresun Tombul Fındığı dünyanın en üstün nitelikli çeşidi seçilmiştir.

2. Sivri Fındıklar

Uzunlukları kalınlıklarına göre biraz daha fazla olmasının yanı sıra baş kısmından uç kısmına doğru sivrilmekte ve bu sebeple sivri fındık adını almaktadır. Kırılma esnasında fazla zayiat vermesi sebebiyle genelde kabuklu olarak satılmaktadırlar.

3. Badem Fındıklar

Sivri fındıklara oranlar uzunlukları kalınlık ve genişliğine göre oldukça fazla olan çeşitlerdendir. İri ve gösterişli olmasının yanı sıra düşük kaliteli çeşitlerdir. Kırmaya ve işlemeye elverişli değillerdir. Bu sebeple kabuklu olarak ve kurutulmadan satılmaktadırlar.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Kabuklu Fındık 250 gr.” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir