Badem Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 6

Hepimizin heyecanla beklediği  ilkbahar aylarının vazgeçilmez lezzeti badem çağlası, yediden yetmişe herkesin çok sevdiği bir yiyecek haline gelmiştir. Bu çok sevilen bademin yetiştirildiği yer yani anavatanı  Afganistan ve İran’dır. Günümüzde dünyanın dört bir yanına dağılmış olan bademe ulaşmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bu kadar çok sevilen bademin biraz da yararlarından bahsedelim.
Besin Değerleri
Badem zengin bir omega3, omega6 ve E vitamini kaynağıdır. Zihin gelişimine yardımcı olan bu besin pek çok hastalığı önlemekle kalmayıp tedavi sürecini de hızlandırır. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde vücut direncini arttırır.

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir çok hastalık vardır. Sadece yaşla olmasa da bu hastalıklar belirli yaşlardaki insanlarda daha fazla görülür. Bunlardan biri de diyabettir. Badem vücuttaki şeker dengesini sağlayarak diyabet hastalığını kontrol altında tutar. Menopoz sonrası kadınlarda şeker hastalığı görülebilir. Günlük yeterli miktarlarda alınan badem diyabet oluşumunun önüne geçerek kişiye daha sağlıklı bir gelecek hazırlamaya yardımcı olur. Diyabet hastalarının yemek öğünleri az az ve sık yemek yiyecek şekilde ayarlanır. Çünkü fazla yenilen yemek kişinin şeker seviyesini yükseltir. Ara öğün olarak alınan bir avuç badem hem hastayı tok tutacak hem de şeker seviyesini dengeleyecektir.
Bademin Faydaları
Bademin kandaki kolesterol seviyesini dengede tuttuğu bilimsel araştırmalarda ispatlanmıştır. Kötü kolesterolün yükselmesi vücutta  tedavisi zor ve uzun süren hastalıkların oluşmasına sebep olur. Bunlardan biri de kalp ve damar hastalıklarıdır. Kötü kolesterol kan damarlarında birikerek damarların tıkanmasına neden olan bir hastalıktır. Bu da kalp krizi ,felç gibi pek çok büyük soruna neden olur. Günde 7 gr yenilen badem  bu kötü kolesterolü düşürerek vücudunuzu bu hastalıklara karşı korur.

Bademin beyin üzerinde de oldukça büyük yararları vardır. İçerisinde bulunan E vitamini beyni korur ve hafızayı güçlendirir. Parkinson hastalığını önlemesi de en önemli yararlarından biridir. Ayrıca vücutta dopamin ve adrenalinin üretilmesine yardımcı olur. Beyin için oldukça yararlı bir besin olan badem, beynin gelişmesine yardımcı olur. Gelişme çağında olan çocuklar, unutkanlık problemi yaşayan kişilerin bu besini tüketmesi oldukça önemlidir.

Günümüzde pek çok kişi fazlalık kilolarından yakınır ve çeşitli diyetlerle bu fazlalık kilolardan kurtulma planları yaparlar.Fakat çoğu kişi bu diyetlerin onları aç bıraktığını söyleyerek diyeti bırakırlar. Bazı durumlarda sağlığı etkileyen bu fazla kilolardan kurtulmak artık daha kolaydır. Günde bir avuç tüketilen badem içinde bulundurduğu protein, lifler ve proteinler sayesinde kişiye tokluk hissi vererek kişinin daha hızlı şekilde kilo vermesini sağlar. Bu sayede kilo vermek isteyen kişiler hem aç kalmamış hem de spor salonlarına tonlarca para harcamamış olurlar.

Bademin sindirim üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. Bağırsak hareketlerini kontrol ederek kabızlığı önler. İçindeki lifler bağırsak florasını etkileyerek sindirimin daha kolay bir hale gelmesine yardımcı olur. Sadece bağırsak da değil mide için de oldukça önemli bir besin kaynağı olan badem, mide asidini nötralize ederek midede oluşan ağrı, midede ekşime hissinin önüne geçer.

Kemik gelişimi, çocukluk çağlarından yetişkinliğe kadar pek çok kişinin üzerinde durduğu önemli bir konudur. Anneler çocuklarının kemik gelişimine özellikle dikkat ederler. Çünkü dikkat edilmediği takdirde yaş ilerledikçe kemiklerde osteoporoz gibi kemik hastalıkları görülür. Kemikler güçsüz kalır ve her an kırılma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Badem kalsiyum ve fosfor açısından zengin bir besindir. Günde bir bardak badem sütü veya badem yemek kemikleriniz için oldukça yararlıdır.

Bademin sayısız yararları olduğunu biliyoruz. Pek çok alanda kullanılan bu besin cilt sağlığı içinde kullanılmaktadır. Özellikle kuru ciltler için kullanılan badem yağ ve krem olarak da marketlerdeki yerini almıştır. Kuru ciltlere sahip kişiler derilerinin pul pul dökülmesinden ve bunu getirdiği ağrılardan şikayetçi olurlar. Kişi için adeta zulüm olan bu cilt sorunu badem yağı kremler kullanılarak çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca saç sağlığı içinde kullanılan badem, şampuanlarda kullanılmaya başlanmış, cildi yenilediği  ve cilt sağlığınızı koruduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Kepek oluşumunu en aza indirerek güzel ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç tellerini güçlendirmesi saçların dökülmelerinin azalmasına yardımcı olur.

Anemi rahatsızlığına sahip insanların vücutlarında yeterince kan üretilmez yani diğer deyişle anemi kansızlık demektir. Tedavi edilmezse çeşitli kalp hastalıklarına neden olabilecek bu hastalık kan yapıcı özelliği bulunan  bademin günde bir avuç tüketilmesi ile azaltılabilir hatta tedavi edilebilir.

Pek çok kuruyemişin kanseri önleme özelliği olduğu gibi badem de bunu yapabilmektedir. Kanseri önleyebilir hatta var olan kanserli hücreleri küçültebilir. Kuruyemişler antioksidan özellikleri sayesinde sizi pek çok hastalıklardan koruyabilir.
Bademin zararları
Gereğinden fazla olan her şeyin zararlı olduğu gerçeği ile birlikte normalden fazla alınan badem de zararlıdır. Bademin kilo verme de yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Fazla alınan badem kilo vermenin aksine kilo almaya sebep olur.

Vücutta fazla bulunan E vitamini mide sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında badem de bulunan manganez vücuda gereğinden fazla alınırsa kullanılan kalp, tansiyon ilaçlarının etkilerini azaltabilir.

Badem Fiyatları

Badem ÇeşidiFiyatı (KG)
File Badem 311,88 TL / Kilogram
Beyaz Badem 311,88 TL / Kilogram
Toz Badem (Badem Unu) 311,88 TL / Kilogram
Kavrulmuş Badem (Yerli) 396,88 TL / Kilogram
Çiğ Badem (Yerli) 311,88 TL / Kilogram
Kavrulmuş Badem 335,48 TL / Kilogram
Çiğ Badem 301,48 TL / Kilogram