Antep Fıstığı Çeşitleri

Gösterilen sonuç sayısı: 9

Kuruyemişlerin vazgeçilmez bir parçası olan Antep fıstığı, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. İçerisinde A vitamini, B vitamini, yağ ve proteinler bulunur. Antep fıstığı  adını ilk üretim yeri olan Gaziantep ilinden almıştır. Antep fıstığı diğer adıyla Şam fıstığı, vücut için gerekli vitaminleri ve mineralleri içerisinde bulundurması nedeniyle çok yararlı bir yiyecektir.

Antep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığı, kilo vermek isteyen ama diyet yaparken açlık hissini sürekli yaşayan insanlar için muazzam bir diyet aracı olabilir. Çünkü içerisinde bulunan yağ sayesinde kişiyi gün boyu tok tutar ve enerji verir. Böylece kişi açlık hissi yaşamadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilir.

Vücudumuzu olumsuz anlamda etkileyen pek çok kötü hastalık vardır. Bu hastalıklar eğer dikkat edilmezse ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu hastalıklardan birisi de kolesteroldür. Antep fıstığı kandaki kötü kolesterolün seviyesini düşürerek olası damar tıkanmalarının önüne geçmiş olur. Ayrıca koroner kalp rahatsızlıklarının oluşumunu en aza indirir. Antep fıstığı  içerisinde antioksidanlar ve doymamış yağ asitleri barındırır. Bunlarda kalp sağlığını korumak için oldukça önemli faktörlerdir.

Antep fıstığı sadece kalp üzerinde etkili değildir, aynı zamanda akciğerler için önemi fazladır. Antienflamatuar etkisi sebebiyle akciğerlerde oluşan iltihapların temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği sayesinde göğüste oluşan ağrıları azaltarak göğsü yumuşatır, öksürüğün tedavisinde kullanılabilir. Bizi uyutmayan inatçı öksürüklerle baş başa kaldığımız olmuştur. Geceleri herkes uyurken ortaya çıkan  bu öksürüğü günde bir avuç yiyeceğiniz Antep fıstığı ile tedavi edebilirsiniz.

Daha önce Antep fıstığının antioksidan özelliğinden bahsetmiştik. Antep fıstığı antioksidan özelliği sayesinde kanseri  önler ve hatta kanser hücrelerini küçültücü etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Amansız bir hastalık olan kanser günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık için hala daha kesin çözüm bulunmasa bile önlemek için pek çok yöntem denenmektedir. Bunları önlemek için pek çok doktor Antep fıstığı gibi sayısız faydası olan kuruyemişleri önermektedir.

Antep fıstığı  çok sayıda lif içerir. Bu liflerin vücut için yararları çok fazladır. Kandaki şeker miktarını dengeleyici özelliği sayesinde diyabet hastaları için önemli bir besindir. Ayrıca sadece şeker hastalığında değil aynı zamanda hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı için de etkili bir yiyecektir. Damarlardaki baskıyı azaltarak hem kalbin korunmasına hem de felç gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Şeker ve hipertansiyon genellikle orta yaşlardan yaşlılığa geçiş aşamasında görülen hastalıklardır. Genel olarak yaşlılar muzdarip olsa da gençlerde de bu hastalıklar görülebilir. Hastalık ortaya çıkmadan önlemek her zaman daha kolay olmuştur. Tedavi süreci yıpratıcı veya uzun zaman alabileceği için hastalıkları önlemek amacıyla çözümler üretmeliyiz. Antep fıstığı yaşlılıkta görülen hastalıkları önlemeye yardımcı bir besindir. Günde bir avuç yenilen Antep fıstığı  sizi olası hastalıklardan korur ve sizi günlük hayatınızda zinde tutarak hem gününüzü hem de geleceğinizi  kurtarır.

Antep fıstığı içinde bulunan liflerin vücut için pek çok yararı olduğunu söylemiştik. Bu lifler mide zarını koruyarak midede oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. Ayrıca midede her gün üretilen mide asidinin dengesini sağlar. Fazlası veya azlığı ayrı ayrı rahatsızlığa sebep olan bu mide asidinin dengesini korumak oldukça önemlidir. Antep fıstığında bolca bulunan lifler bize bunu kolayca sağlar. Bağırsak florası için de oldukça yararlı bu liflerin sindirimi rahatlatıcı etkisi vardır. Midede oluşan hazımsızlık ve şişkinlik hissini ortadan kaldırarak kaliteli bir yaşamın kapılarını açmanıza yardımcı olur.

Antep fıstığı  üriner sistem hastalıklarını da önlemeye yardımcı olan E, C ve B vitaminlerini bünyesinde barındırır. Böbrek hastalıkları, mesane de oluşan rahatsızlıklar yaşam kalitenizi çok fazla etkiler. Böbreklerde kum veya taş oluşumu hayatınızı  zehir edecek kadar ağrı duymanıza neden olan bir böbrek hastalığıdır. Antep fıstığı içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde bu hastalık ile birlikte ağrıları ortadan kaldırır ve oluşan kumların veya taşların rahat bir şekilde dökülmesini sağlar.

Antep fıstığı , kandaki  oksijen değerlerini  yükselterek oluşabilecek anemi bilinen adıyla kansızlığı önler. Yeterli ve dengeli beslenmeme de anemiye zemin hazırlar. Antep fıstığı içerdiği besin değerleri  sayesinde önlemi alınmayan ve önüne geçilemeyen daha sonra ciddi boyutlara ulaşabilecek kalp rahatsızlıklarına neden olan aneminin oluşumunu engeller veya anemi varsa bunu ortadan kaldırır. Çünkü tedavi edilmeyen anemiler kalpte aritmi yani düzensiz atımlara neden olarak kalp sağlığını tehlikeye sokabilir. Günde bir avuç  Antep fıstığı yemek hem kansızlığı  hem de kansızlığın sebep olduğu kalp hastalıklarını önler.

Antep fıstığının yaşlılıkta görülen pek çok hastalığı önlediğinden yukarıdaki paragraflarda bahsetmiştik. Yaşa bağlı görmede oluşan bozukluklar yaşlılarda rastlanan pek çok hastalıktan biridir. Antep fıstığı içerisinde bulundurduğu oksidanlar sayesinde kişilerin ileri yaşlarda oluşabilecek görme sorunlarını ortadan kaldırmış olur. Lutein ve zeaksantin isimli bu oksidanlar hücrelerin hasar görmesini önler . Antep fıstığı sadece şu anki yaşamınızı değil gelecek yaşamınızı da etkileyecek vücut için yararlı pek çok besin değerini  içinde bulundurur.

Antep Fıstığı Fiyatları

Antep Fıstığı ÇeşidiFiyatı (KG)
Antep Fıstığı 368,56 TL / Kilogram
Siirt Fıstığı 377,96 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Pirinç) 500,88 TL / Kilogram
Toz Antep Fıstığı 623,68 TL / Kilogram
File Antep Fıstığı 500,88 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi ( Tuzlu) 642,60 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Kırmızı) 472,48 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Meverdi) 500,88 TL / Kilogram
Antep Fıstığı (Özel Boy) 321,28 TL / Kilogram
Antep Fıstık İçi (Boz) 755,96 TL / Kilogram